Sezaryen

Sezaryen nedir?

Sezaryen ile doğum bebeğin ve sonunun, annenin karnından uterusu açarak çıkartılmasıdır. Bebeğin ve Annenin sağlığını tehdit eden her durumda ya da vajinal yolla doğumun imkansız olduğu durumlarda sezaryen yapılır. Dünyada sezaryen yöntemiyle doğan ilk insan meşhur Roma imparatoru Sezar’dır.

Sezaryen ameliyatı dünyanın bildiği en eski ameliyatlardandır. Tıbbın ve teknolojinin ilerlemesiyle ameliyat tekniği çok gelişmiştir. Ameliyatların mikropsuz koşullarda yapılması, kan verilebilmesi, kuvvetli mikrop kırıcı ilaçlar, modern cerrahi malzeme ve genel anestezi vermeden belden yapılan uyuşturma sayesinde ameliyatın tehlikesi çok azalmış, nerdeyse normal doğum kadar tehlikesiz olmuştur.

Normal koşullarda ameliyat 45 dakika kadar sürer. Bebek ameliyat başladıktan yaklaşık 10 dakika sonra çıkarılır. Sonra kesilen katlar dikilir. Bebeğe ulaşmak için ciltten başlayarak 8 kat tabaka kesilmekte ve sonra dikilmektedir.

Bu tabakalar sırasıyla: Cilt, Cilt altı yağ dokusu, Kasların koruyucu kılıfı, Kas tabakası, Karın iç zarı, Uterus zarı, Uterus kası, Amnion zarıdır.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH