Bebeklerde Emzik Kullanımı

1- Bebekler emziği neden bu kadar çok severler?

Bebeklerin doğumdan itibaren sahip oldukları pek çok refleks vardır. Bebeğin, özellikle doğumu izleyen günlerdeki en güçlü refleksi emmektir. Emme hareketi, bebek için büyük bir memnuniyet kaynağıdır. Emzik onların bu doğal içgüdüsünü tatmin eder ve güven verir. Bu nedenle bebeği ağlayan ve huzursuzlaşan bir annenin çoğu zaman ilk yaptığı şey emzik vermektir. Fakat masumca yapılan bu hareket, ileride bağımlılığa dönüşebilir.

2- Emzik kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Tıp dünyasında, bebeklerin emzik kullanıp kullanmamaları hakkında ortak bir karar yoktur. Bağımlılığa dönüşen emzik kullanımı, çocuklarda hem fiziksel hem de ruhsal sorunlara neden olur.

3- Bir çocuğun hiç emzik kullanmaması söz konusu olabilir mi?

Tabii ki olabilir. Bazı çocuklar, zorla emzik alışkanlığı kazandırılmaya çalışılsa bile emziği reddederler.

4- Emzik kullanmamanın bir Faydası ya da zararı var mıdır?

Emzik kullanmayan çocuklarda, uzun süre emzik kullanmaya bağlı olarak gelişen diş-damak sorunları, konuşma gelişiminde etkilenme, iletişim ve sosyal gelişimde olumsuzluk gibi sonuçlar görülmez.

5- Kaç çeşit emzik vardır?

Emzikler, yapıldıkları materyale göre silikon ve kauçuk olarak iki tiptir.

6- Hangisi daha sağlıklıdır?

Kauçuk doğal bir maddedir, elastik ve dayanıklıdır. Diş çıkartan bebeklerin kauçuk emzik kullanması daha uygundur. Ancak kauçuk emziklerin formu daha çabuk bozulur. Silikon maddesiyse silisyumdan üretilir. Bu emziklerin formu kolay bozulmaz, ancak diş darbelerine karsı dayanıklı değillerdir ve diş çıkarmamış bebekler için daha uygunlardır.

7- Damaklı ve damaksız emziğin/arkları nelerdir. Hangisi tercih edilmelidir?

Damaksız emzikler, anne memesini andırdığı için bebekler tarafından tercih edilirler. Bu emzikler özellikle 1 yasından sonra damağa baskı yaparak damak yapısını ve üst ön dişlerin sıralanışını bozabilirler. Damaklı emzikse daha elips ve yukarı doğru kıvrık olduğundan, 1-2 yaşları arasında kullanılabilir.

8- Emziği şekere batırmak doğru mudur?

Bu hatalı bir davranıştır. Şeker, zamanla bebeğin diş minelerini zedeler ve diş çürüklerine neden olur.

9- Emzik temizliği nasıl yapılmalıdır?

Emzik kullanımında hijyen kuralları çok önemlidir. Pek çok enfeksiyonun bulaşmasında temiz olmayan emzikler rol oynar. Kauçuk emzikler özel bir dezenfektan madde yardımıyla soğuk sterilize edilmelidir. Silikon olanlar ise sıcak yöntemle de steril hale getirilebilir. Ebeveynlerin, emziği ağızlarına alıp temizlemeleri hatalı bir davranıştır.

10- Emziğin kullanım ömrü ne kadar olmalıdır?

Uzun süreli aynı emziğin kullanılması enfeksiyon riskini artırır. Bu nedenle yıpranmaya başlamış emzikler kullanılmamalıdır.

11- Emzik hangi yaşta bırakılmalıdır?

Çocuğunuzu, en geç 2 yasında, emzik kullanmaktan vazgeçirmelisiniz. Emzik kullanımının ve emme alışkanlığının 2 yasından sonra devam etmesi, çocukların anneye olan bağımlılıklarını artırır ve özgüveni eksik bireyler olarak yetişmelerine neden olur.

12- Emzik gece de kullanılabilir mi?

Çocukların gece uyurken emzik kullanmalarını önermiyoruz. Eğer bebeğiniz emzik olmadan uykuya dalamıyorsa, damaklı emzik kullanmalı ve uykuya daldıktan sonra emziği ağzından alınmalıdır.

13- Bebeğe her ağladığında emzik vermek doğru mudur?

Yapılan bu hareket, ileride çocuğunuzda emzik bağımlılığının gelişmesine yol acar. Bağımlılığa dönüşen emzik kullanımı çocuklarda orta kulak iltihabı riskini artırabilir, ağız ve diş yapısını bozulur, konuşma sorunlarına yol açabilir.

14- Emzik kullanma alışkanlığı önlenebilir mi?

Annelerin, bağımlılık acısından dikkat etmeleri gereken nokta; bebeklerinin gergin, sinirli ve huzursuz olduğu anlarda emziği susturmak için tek çare olarak görmemeleridir. Anne-babalar, bebeği sakinleştirmek için müzik dinletmek, şarkı mırıldanmak, kucağa alıp onunla konuşmak gibi yöntemler de geliştirmelidirler.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH